akupunktur

Tarihte ilk kez ne zaman ve kim tarafından akupunktur tedavileri yapılmaya başlandığı bilinmiyor. Ancak M.Ö. 2597 – 2697 Çin’deki Sarı Krallık döneminde yazılmış en eski tıp kitabı olarak kabul edilen Huang Di Nei Jing’de akupunkturdan bahsedilmiştir. Kronolojik sırayla sivreltilmiş taşlar, kemik, balık kılçığı, bambu, metal ve çelikten yapılan iğneler kullanılmıştır.

Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde çok etkili sonuçlar alındığı için Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO) tarafından 1979’da yaklaşık 60 farklı hastalıkta tedavi edici etkisi olduğu yayınlanmıştır.

Avrupa ve Amerika’nın en önde gelen sağlık kuruluşları (MayoClinic, ClevelandClinic, johnsHopkinsMedicine…) başta olmak üzere pek çok hastanede “Complementary Medicine” ve ya “Integrative Medicine” olarak adlandırılan kliniklerinde akupunktur uygulamaları, verilen tedavilerin en temelini oluşturmaktadır.

Akupunktur ile ilgili ilginç bilgilerden biri de M.Ö. 206 yılında yazılmış “Shuo Wen Jie Za” adlı kitapta belirtilen akupunkturda kullanılan temel 12 meridyenin endikasyonu ve 360 noktanın yeri, akupunktur tedavisinde günümüzde etkinliğini saptayarak kullandığımız nokta yerleriyle milimetre farklılık göstermeden aynı olmasıdır.

Depresyon, Anksiyete, Panik Atak

Duygu durumumuzla vücudumuzun metabolik ve hormonal durumu, dolayısıyla beden sağlığımız arasında çok sıkı bir ilişki vardır.

Beslenmemizden uykumuza, çevresel streslerden hastalık ve toksinlere kadar pek çok neden metabolik ve hormonal yapımızda olumsuz değişiklikler oluşturarak depresyon, anksiyete ve panik atak gibi ruhsal ve mental hastalıklarımızda yine metabolik ve hormonal dengemizi bozarak beden sağlığımıza zarar vermek suretiyle bir kısır döngü oluşturabilmektedir.

Ömür boyu ilaç kullanmak yerine bu durumların altında yatan nedenler ile baş etmeye çalışarak KALICI bir iyileşme hedefimiz olmalı.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları; vücudun hormonal ve metabolik balans oluşturmasına önemli ölçüde yardımcı olarak bu tedavilerde etkili destek sağlamaktadır.